Durva drúz–beduin leszámolás zajlik Szíriában – de mit keres már megint ott Izrael?

2025. július 22. 06:04

Apró szikra lobbant Szíria déli tartományában, és nőtte ki magát hatalmas tűzvésszé. A drúzok védelmében Izrael légi csapásokat hajtott végre Damaszkusz ellen, és aztán minden elszabadult.

2025. július 22. 06:04
null
Veress Csongor Balázs

2025 nyara forróbb a Közel-Keelten, mint bárki gondolta volna, én nemcsak meteorológiai értelemben. A Szíria déli részén fekvő Szúvajda tartományban kirobbant fegyveres összecsapások valóságos politikai tűzfészekké váltak, amelyek messze túlmutattak a helyi konfliktusokon. 

A drúz kisebbség és a beduin szunnita csoportok közötti hosszan érlelt feszültségek véres konfliktusba torkolltak, a szíriai hadsereg beavatkozása pedig csak tovább olaj volt a tűzre.

A fordulópontot azonban nem ez jelentette, hanem Izrael beavatkozása, amely bombázásokat hajtott végre Damaszkuszban, azzal az indokkal, hogy a drúzok védelmében lépett fel.

A drúzok rejtélyes, zárt vallási közösség, akik Szíriában, Libanonban és Izraelben is jelen vannak. Identitásuk erősen kötődik a helyi autonómiához és az önvédelemhez. 

Szíriában többnyire semleges pozíciót foglaltak el a 2011 utáni polgárháború idején, de ez nem jelentett teljes passzivitást: helyi védelmi milíciákat szerveztek, mint az Al-Jabal Brigád és a Szúvajda Katonai Tanács. Ezek az egységek lényegében a tartomány autonómiáját védtek minden külső beavatkozással szemben. A drúzok több száz éve jelen vannak a területen, identitásuk nemzetállamok feletti, ez a közösség most geopolitikai tét lett.

Ezt is ajánljuk a témában

A 2025. júliusi harcok látszólag egy drúz és egy beduin milícia közötti helyi konfliktussal kezdődtek. Azonban hamar kiderült, hogy a Sziriai Átmeneti Kormány által támogatott beduin fegyveresek jelentős haderőt koncentráltak Szúvajda környékére, és összehangolt támadásokat indítottak drúz állások ellen. Ezekre válaszul a helyi drúz milíciák mozgósították teljes védelmi kapacitásukat, de a helyzet végül elérte a szíriai rezsim ingerküzöbét is. 

Ahmed al-Sharaa ideiglenes elnök kormányerőket vezényelt Szúvajdába, hivatalosan a rend helyreállítására. Ez azonban a drúzok szerint megszállást jelentett, és a fegyveres konfliktus háborús jelleget öltött.

A harcokban több száz ember vesztette életét, és több mint 100 ezren kénytelenek voltak elhagyni otthonaikat. A humanitárius válság mellett a geopolitikai feszültség is fokozódott, hiszen Izrael nem maradt tétlen. A zsidó államban jelentős drúz közösség él, akik polgári jogokkal bírnak, sőt sokan szolgálnak az izraeli haderőkben is. A belpolitikai nyomás, valamint a határhoz közeli konfliktus kockázata arra késztette Netanjahu kormányát, hogy katonai erőt vessen be.

Az izraeli légierő 2025. július 16-17-én nagyszabású bombázást hajtott végre Damaszkuszban, célba véve a Védelmi Minisztérium épületét, katonai parancsnokságokat és logisztikai pontokat. 

A hivatalos izraeli narratíva szerint a drúz testvérközösség védelméről volt szó, ugyanakkor a valódi motiváció valószínűleg sokkal komplexebb: egyfelől a közvetlen biztonsági fenyegetések elhárítása, másfelől egyfajta üzenet küldése mind Szíriának, mind Iránnak: Izrael nem fogad el semmilyen fegyveres jelenlétet a határ menti zónákban.

Kolumbán Kitti / Index

A nemzetközi reakciók nem késett: az Egyesült Államok hivatalosan nem támogatta az izraeli lépést, habár megértését fejezte ki a drúz közösség helyzetével kapcsolatban. Jordánia és Törökország kulcsszerepet játszott a fegyverszünet kialkudásában, amely végül július 19-20-ra ideiglenesen helyreállított valamiféle nyugalmat a térségben. A tűzszünet része volt a beduin fegyveresek kivonása, a drúz milíciák visszavonása meghatározott zónákba, valamint a humanitárius segélyszállítások biztosítása.

Ezt is ajánljuk a témában

Ugyanakkor a helyzet törékeny maradt. A drúzok egy része ügyelte, hogy a szíriai rezsim visszavonul-e valóban, vagy csupán időt nyer egy újabb katonai fellépéshez. 

Izrael pedig figyelmeztetett: ha bármilyen agresszió éri a drúzokat, újabb csapásokat indít. 

Ezzel a drúz kérdés Izrael és Szíria közötti konfliktus egyik új metszetévé vált. Egyfajta „szent védelem” narratíváját alkották meg, amely a belpolitikai támogatottság növelésére is alkalmas volt Izraelben.

A konfliktus azonban nem csupán katonai vagy geopolitikai: a drúz identitás, amely számára a lojalitás nem államhoz, hanem közösséghez kötődik, nem illeszkedik a nemzetállami logikákhoz. Ez a régó egyik sajátos öröksége, és egyben oka is annak, hogy a drúzok mindig is politikai játszmák tétjévé váltak. A mostani események is ezt igazolják: egy háborús konfliktus közepén a drúzok ismét pufferzónává lettek, akiknek a tragédiáját különböző államok saját stratégiájukhoz igazítva mesélik újra és újra.

Ezt is ajánljuk a témában

A The Jerusalem Post szerint a világ figyelme szelektív: míg Gáza eseményei rendszeresen vezetik a híreket, Szíria: különösen a drúzok elleni erőszakos fellépés Szúvajdában, szinte észrevétlen marad. A július 11-én kirobbant összecsapások során több mint 1200-an haltak meg, brutális háborús bűnök történtek, de ezek csak akkor kerültek a New York Times címlapjára, amikor Izrael bombázni kezdte Damaszkuszt. 

Gáza lefedi a média által kedvelt egyszerű narratívát – elnyomó és elnyomott, míg Szúvajda helyzete bonyolult, törzsi, és nincs mögötte nemzetközi aktivista hálózat vagy lobbierő. 

A nemzetközi sajtó, az ENSZ és a jogvédő szervezetek is jóval többet foglalkoznak Izraellel, miközben Szíria tragédiáját normalizálták. A különbség nem csupán szerkesztői döntésekben gyökerezik, hanem abban, hogy a világ mit hajlandó észrevenni és mit választ tudatosan figyelmen kívül hagyni.

Tamir Wertzberger, a Tett és Védelem Liga (APL) külügyi igazgatója a Szíria déli részén kialakult tragikus események kapcsán hangsúlyozta: Izrael nemcsak saját állampolgárainak – zsidóknak és nem zsidóknak egyaránt – biztonságát tartja legfőbb prioritásának, hanem erkölcsi és történelmi kötelességét is teljesíti, amikor kiáll a drúz közösség mellett. Mint fogalmazott,

 a drúzok és a zsidó nép közötti kapcsolat nem a modern idők politikai érdekalkuira vezethető vissza, hanem bibliai gyökerű szövetségre: 

a drúz hagyomány szerint Jethro, Mózes apósa – aki a zsidó vallásban is prófétaként szerepel – közös sorsot alapozott meg népeik között. Ennek a sorsközösségnek a modern újraértelmezése volt, amikor a drúzok Izrael megalakulásakor fegyvert fogtak és az állam oldalán harcoltak.

Az izraeli drúzok azóta is a társadalom szerves részét képezik: katonaként szolgálnak, vezető pozíciókat töltenek be, és a hűségüket soha nem kérdőjelezték meg.

Izrael épp ezért nemcsak szimbolikusan, hanem konkrét tettek szintjén is felelősséget érez, amikor a szíriai drúzokat brutális támadások érik – jelen esetben egy dzsihadista természetű szíriai rezsim részéről.

Wertzberger kiemelte: miközben a nemzetközi közösség hevesen reagál minden izraeli katonai műveletre, addig teljes hallgatásba burkolózik, ha a drúz kisebbséget mészárolják le. Az ártatlan civilek ellen elkövetett borzalmak sem váltottak ki érdemi nemzetközi választ, sőt – egyes hangok inkább Izraelt kritizálták, amiért beavatkozott. Ez a kettős mérce, a morális következetlenség és a geopolitikai cinizmus újabb példája.

Izrael nem teheti meg, hogy közönyös maradjon – ahogyan a drúzok sem maradtak közömbösek, amikor Izrael védelme volt a tét”

 – hangsúlyozta Wertzberger. Szerinte az izraeli beavatkozás nem pusztán stratégiai gesztus, hanem egy olyan erkölcsi minimum, amely minden olyan államot kellene jellemezzen, amely nem feledkezik meg a valódi szövetségeseiről.

Nyitókép: OMAR HAJ KADOUR / AFP

Egy rövid összefoglaló a történtekről itt nézhető meg:

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
lazio154-5
2025. július 22. 11:45
Nem kell ezt ilyen hosszan előadni! 1. Izrael érdeke, hogy szomszédainál mindig zavart lehessen kelteni. 2. Van Izraelnek elég arabja, nem hiányzik, hogy néhány 10ezer még átmeneküljön. Ha netán eszükbe jut a druzoknak, hogy állam is lehetnének, akkor még a Hezbolah-ot is segitenék leszámolni a nem izraelben élőkkel.
strz-123
2025. július 22. 10:32
A drúz identitás nemzetállamok feletti... Ha ez igaz, és ezt kötelezően el kell fogadni és tiszteletben kell tartani, akkor igaz az, hogy: A magyar identitás nemzetállamok feletti. Az örmény identitás nemzetállamok feletti. A kurd identitás nemzetállamok feletti. A baszk identitás nemzetállamok feletti. A PALESZTIN IDENTITÁS NEMZETÁLLAMOK FELETTI. Ergo a cikk írója ahelyett, hogy ír egy hosszú elemzést amit egyfajta ingoványra épít, inkább írhatta volna egyszerűen a valóságot: IZRAEL MOSTANI VEZETÉSE ELŐRE MENEKÜL AZZAL, HOGY MINDEN HÉTEN BOMBÁZ VALAKIT ÉS EZZEL FENNTARTJA A HÁBORÚS ÉRZÉST, AZT HOGY ŐK VESZÉLYBEN VANNAK. Ahelyett hogy a megmaradt tíz túsz sorsát már egy éve letárgyalták volna és nem lenne több ok tömeggyilkolni és területeket elszakítani a szomszédoktól.
MaBaker
2025. július 22. 09:21
De cuki, ahogy a zsidók által évtizedek óta illegálisan Szíriától elcsatolt Golán-fennsíkot besárgítja a térkép, de a cikk egy szóval sem meri említeni a tényt. Izrael már minden szomszédját bombázta. Lehet, hogy nem a szomszédok a ludasak az állandó konfliktusban?
blondiner
2025. július 22. 08:25
Ugye, milyen jó, hogy beköszöntött a szabadság Szíriába! Már nem kell sokat várni és Magyar Péter bennünket is felszabadít, és olyan szeretetországot épít, hogy csak na :D
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!